Rwa kulszowa

Bóle kręgosłupa, rwa kulszowa

 

Czym jest rwa kulszowa?

Rwa kulszowa jest objawem sugerującym ucisk na korzeń nerwu kulszowego. Podobnie jak katar, który może towarzyszyć przeziębieniu, jak i np. uczuleniu na kurz, rwa nie mówi nic o przyczynie dolegliwości. Objawem rwy jest najczęściej silny ból promieniujący do nogi, mogą to być też mrowienia, drętwienia, osłabienie siły mięśniowej w kończynie dolnej, trudności w chodzeniu.

Często zgłaszane objawy w okolicy krzyża czy pośladka nie są rwą kulszową dopóki nie promieniują do łydki czy stopy. Stanowią jednak pewien sygnał alarmowy, który ignorowany może doprowadzić do rozwinięcia się pełnoobjawowej rwy.

 

Co jest przyczyną rwy kulszowej?

Wśród najczęstszych przyczyn rwy kulszowej należy wymienić chorobę zwyrodnieniową krążka międzykręgowego (tak zwanego dysku). Uszkodzony pierścień włóknisty krążka nie utrzymuje jądra miażdżystego na swoim miejscu. Jądro przesuwa się i uciska korzeń nerwowy najczęściej w okolicy otworu międzykręgowego.

rwa kulszowa przyczyny

W wyniku ucisku, korzeń nerwowy jest nieprawidłowo odżywiony (stąd ból) jak również nieprawidłowo przewodzi impulsy nerwowe, w wyniku czego u pacjenta pojawiają się m.in takie objawy jak osłabienie siły mięśniowej, drętwienia, mrowienia, itp. Ponieważ nerw kulszowy zaopatruje czuciowo i ruchowo kończynę dolną (tj. przewodzi impulsy do mięśni oraz odbiera impulsy z receptorów czuciowych), z tego powodu objawy promieniują do nogi.

Oprócz zmian zwyrodnieniowych krążka międzykręgowego, to powstania rwy kulszowej może przyczynić się również:

  • nowotwór w obrębie struktur kręgosłupa
  • stenoza otworowa
  • złamanie (np urazowe czy osteoporotyczne) struktur kręgosłupa
  • radikulopatia

Jednym z priorytetów podczas leczenia rwy kulszowej jest ustalenie czy u pacjenta istnieje ryzyko poważnej patologii kręgosłupa (tzw. red flags). Dzięki skrupulatnemu wywiadowi i dokładnemu badaniu, podczas wizyty, można ocenić ryzyko i w przypadku podejrzenia chorób zagrażających zdrowiu (a czasem życiu), skierować pacjenta do odpowiedniego specjalisty.

 

Skąd się bierze rwa kulszowa?

Do najczęstszych przyczyn zespołów bólowych kręgosłupa (a także rwy kulszowej) należą: nieprawidłowe siedzenie i mała aktywność ruchowa. Długotrwale przyjmowana pozycja siedząca rozciąga i czyni podatnym na uszkodzenia tylny fragment pierścienia włóknistego. Po jakimś czasie (tygodnie, miesiące, lata) pierścień, pod naporem jądra, rozrywa się. Sytuację tą może wywołać niefortunny ruch (np silne kichnięcie, schylanie się) jak i wzrost ciśnienia w krążku międzykręgowym w czasie nocy (pacjent budzi się nagle z powodu silnego bólu). Wiele ciekawych informacji znajduje się również w artykule: Przyczyny bólu kręgosłupa .

 

Jak leczyć rwę kulszową?

Przede wszystkim należy jednoznacznie podkreślić, że nie ma dowodów na działanie lecznicze zabiegów fizykalnych takich jak np. pole magnetyczne, prądy, laser itd (tylko efekt placebo) i nie są one zalecane do leczenia zespołów bólowych kręgosłupa, w tym rwy (polecam artykuł: Mity dotyczące rehabilitacji).

Masaże dają krótkotrwałą ulgę w bólu, jednak (podobnie jak zabiegi fizykalne) nie usuwają przyczyny a w związku z tym nie służą do leczenia rwy kulszowej.

W stanach ostrych można rozważyć wprowadzenie leczenia farmakologicznego, jednak leki tylko zmniejszają odczuwanie objawów i, podobnie jak zabiegi fizykalne oraz masaże, nie usuwają przyczyny.

 

Aby skutecznie i bezpiecznie leczyć rwę kulszową należy ustalić przyczynę dolegliwości. Takie możliwości daje wnikliwy wywiad i badanie pacjenta. Nie zaleca się wykonywania rutynowo badań obrazowych (MRI, CT, RTG), ponieważ u zdecydowanej większości pacjentów wynik badania ma niewiele wspólnego z ich objawami.

Następnie należy nauczyć pacjenta, jak ma pracować, spać, siedzieć czy wykonywać inne czynności, aby nie spowalniać procesu powrotu do zdrowia.

Niezmiernie ważnym jest aby pacjent wykonywał kilka razy dziennie proste ćwiczenie zalecone przez terapeutę. Celem tego ćwiczenia będzie, w pierwszej kolejności, zmniejszenie ucisku na korzeń nerwowy, co w rezultacie sprawi, że ból oraz inne dolegliwości będą ustępować.

Kolejnym etapem jest wzmacnianie wygojonych tkanek. Tutaj znowu wskazane będą ćwiczenia, które są niezbędne do powrotu do pełnej sprawności.

Ostatni etap to profilaktyka, dzięki której pacjenci istotnie zmniejszają ryzyko nawrotów rwy kulszowej.

Na każdym etapie leczenia pacjent jest mobilizowany do zwiększenia aktywności ruchowej- jest to niezwykle istotne zarówno dla leczenia jak i profilaktyki wtórnej schorzeń narządu ruchu.

 

Ile trwa leczenie rwy kulszowej?

Czas leczenia zależy przede wszystkim od stopnia zaangażowania pacjenta. U większości pacjentów, do diagnostyki będą konieczne 2-3 wizyty (trwa to ok.1-2 tygodnie). W tym czasie, przy stosowaniu się pacjenta do zaleceń terapeuty, większość dolegliwości znacząco maleje co umożliwia choremu powrót do normalnego funkcjonowania. Następnie konieczny jest okres gojenia: trwa on zwykle ok 5-6 tygodni. W tym czasie całe leczenie opiera się na realizacji zaleceń terapeuty.

Etap wzmacniania tkanek to około 6-8 tygodni, jednak chory już od dawna nie odczuwa dolegliwości.

Jak wcześniej wspomniałem, ostatnim etapem jest profilaktyka, która powinna trwać przez całe życie.

Zdarzają się pacjenci, którzy uskarżają się na swoje dolegliwości od wielu miesięcy a czasem nawet lat. Unikanie aktywności fizycznej oraz brak wiedzy na temat źródła dolegliwości a także niestosowanie się do zaleceń, ponawiają urazy krążka międzykręgowego i prowadzą do wydłużenia czasu leczenia.

 

© 2016 Manual-Medic Gabinet Rehabilitacji. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Please publish modules in offcanvas position.


Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/server142804/ftp/www/plugins/system/helix3/core/classes/Minifier.php on line 227