Przyczyny bólu kręgosłupa

 

Każdy z nas ma średnio 90% szans na przekonanie się w swoim życiu, co oznacza ból kręgosłupa. Ok. 40% ludzi doświadcza bólu krzyża każdego roku a mniej więcej 23%- bólu karku. Zespoły bólowe kręgosłupa są pospolite w całym ucywilizowanym Świecie, niezależnie od szerokości i długości geograficznej. Bóle karku czy krzyża nie zależą od temperatury otoczenia (występują zarówno w Ameryce Południowej, jak i na północy Kanady). Nie zależą też od obecności wiatru (występujące w Polsce powiedzenie: "zawiało mnie" jest tak samo popularne w górach, kotlinach, nizinach, na Pomorzu niezależnie od klimatu i nie występuje w innych państwach Świata). Jakie są więc najczęstsze przyczyny tego schorzenia?

 

1. Nieprawidłowe siedzenie

siedzenie bol krzyza

Moim zdaniem (a także wielu innych fizjoterapeutów i lekarzy) jest to główna przyczyna bólu pleców w naszym społeczeństwie. Nieprawidłowa postawa podczas siedzenia obciąża struktury kręgosłupa, które nie są do tego zadania przystosowane. W końcu jeszcze 200 lat temu przeciętny człowiek nie siedział kilku-kilkunastu godzin dziennie. Nieprawidłowe siedzenie jest bardzo często niedostrzeganym przez pacjenta problemem. Analiza typowego dnia pracy pracownika biurowego pokazuje, jak dużo czasu spędza w pozycji siedzącej:

 • 3 posiłki (ok. 30 minut),
 • dojazd do pracy (samochodem- ok. 30 minut),
 • siedzenie w pracy (ok. 6 z 8 godzin pracy),
 • dojazd do domu (samochodem- ok. 30 minut),
 • relaks (najczęściej TV/ Internet/ smartfon- ok. 2-2,5 godziny).

Po podliczeniu okazuje się, że siedzenie zajmuje więcej czasu niż spanie- w tym przykładzie jest to ok. 10 godzin dziennie, a w moim gabinecie zdarzają się pacjenci, którzy w pozycji siedzącej spędzają nawet 16 godzin na dobę.

 

2. Zbyt mała aktywność fizyczna

 

bole krzyza przyczyny

Jeśli mój przykładowy pacjent da z siebie wszystko i przesiedzi 10 godzin dziennie prawidłowo, to nie musi oznaczać brak bólu kręgosłupa.

Wszystkie kości, stawy i mięśnie zaliczamy do tzw. narządu ruchu. Narząd ruchu ma jedną, fantastyczną właściwość: uwielbia ruch. Podczas ruchu krew krąży szybciej, dzięki czemu do mięśni i innych tkanek dociera więcej tlenu i substancji odżywczych. Ruch jest dla organizmu bodźcem, który utrzymuje nasze ciało w formie. Ruch dostarcza olbrzymią ilość informacji do centralnego układu nerwowego, blokując tym samym dopływ impulsów nocyceptywnych (bólowych)- w wyniku ruchu pacjent odczuwa mniejszy ból. Dotyczy to większości dolegliwości narządu ruchu (choć są schorzenia, gdzie ruch musi być czasowo ograniczony- np. złamanie kości).

Jaką aktywność może wykonywać pacjent cierpiący na bóle kręgosłupa?

Tak naprawdę zwykły, 30-60 minutowy spacer daje wiele korzyści. Można też korzystać z form bardziej zorganizowanych typu: aerobic, gimnastyka lecznicza, yoga, basen, nordic walking i wiele wiele innych. Odradzam stosowanie ćwiczeń, które zaostrzają dolegliwości  bólowe (np. siłownia może nasilić bóle krzyża).  

 

 

3. Nieprawidłowe obciążanie kręgosłupa

 

bole kregoslupa lodz

 

Na szczęście, dzięki coraz większej świadomości społeczeństwa (porady fizjoterapeutów, szkolenia BHP) większość ludzi dźwiga ciężkie przedmioty prawidłowo. Coraz rzadziej dochodzi wtedy do urazu tkanek. Są jednak grupy zawodowe szczególnie narażone na nieprawidłowe pozycje w pracy, np:

 • mechanicy samochodowi,
 • glazurnicy, parkieciarze,
 • stomatolodzy,
 • muzycy,
 • itp.

Wymuszone pozycje podczas pracy, utrzymywane przez kilka, kilkanaście godzin są częstą przyczyną dolegliwości bólowych kręgosłupa. Dlatego też, w profilaktyce bólów kręgosłupa, ważna jest prawidłowa organizacja pracy. Częste przerwy, unikanie wykonywania wszystkich czynności w nieprawidłowej pozycji, wyposażenie miejsca pracy w proste pomoce techniczne czy też wykonywanie prostych ćwiczeń profilaktycznych w trakcie pracy, przyczyniają się do wyleczenia kręgosłupa.

Indywidualna Praktyka Fizjoterapeutyczna

Dominik Zakrzewski (PWZF: 41486)

tel.: 533 738 600

Łódź, 91-463

ul. Łagiewnicka 54/56 B.107

Cennik świadczeń

L.P Nazwa świadczenia Wysokość opłaty 

1

Konsultacja online

80,00 zł

2

Konsultacja fizjoterapeutyczna

120,00 zł

3

Badanie funkcjonalne kręgosłupa

120,00 zł

4

Metoda MDT (metoda McKenziego)

120,00 zł

5

Terapia bólu kręgosłupa lub stawów

150,00 zł

6

Masaż leczniczy

150,00 zł

7

Masaż Tkanek Głębokich

150,00 zł

8

Masaż sportowy

150,00 zł

9

Manualny drenaż limfatyczny

150,00 zł

10

Terapia przeciwobrzękowa

150,00 zł

11

Sporządzenie opinii, orzeczenia, zaświadczenia

200,00-500,00 zł

Cennik obowiązuje od 1 czerwca 2020 roku do odwołania.

Polisa OC

Godziny przyjęć

W gabinecie:

Wtorek: 9-13

Piątek: 9-14

Sobota: 15-19

 

Konsultacje on-line:

Wtorek: 15-20

Czwartek: 10-20

Sposoby płatności:

 • Gotówka
 • Karta płatnicza
 • Przelew na konto

Ważne

Gabinet NIE ŚWIADCZY usług w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

COVID-19

 • Pacjenci zobligowani są do noszenia maseczki ochronnej.
 • Pomiędzy wizytami gabinet jest wietrzony a sprzęt dezynfekowany
 • Pacjenci wchodzą po wcześniejszej rezerwacji wizyty.