Mity dotyczące rehabilitacji kręgosłupa

 

Rehabilitacja zespołów bólowych kręgosłupa towarzyszy człowiekowi od wielu lat. Pomimo ciągłego, olbrzymiego postępu w dziedzinie medycyny prawidłowe leczenie bólu krzyża czy karku obrosło w szereg różnorodnych mitów. W tym krótkim artykule postaram się przedstawić te, o których słyszę najczęściej.

 

1) MIT: Rehabilitacja kręgosłupa to przede wszystkim masaż.

kregoslup rehabilitacja łódź

Jest to najczęściej spotykany mit w mojej praktyce. Dawniej, gdy medycyna nie znała tak dokładnie źródeł dolegliwości kręgosłupa, ustalenie przyczyny bólu karku czy rwy kulszowej było praktycznie niemożliwe do ustalenia. Celem leczenia było ulżenie w bólu pacjentowi. Ulgę mogą przynieść masaże. Należy podkreślić, że masaże niczego w kręgosłupie nie leczą. Od wielu lat, na całym świecie prowadzone są szeroko zakrojone badania dotyczące metod leczenia zespołów bólowych kręgosłupa, które jednoznacznie wskazują, że nie ma lub istnieją bardzo małe dowody na efektywność masażu (np. Massage for low-back pain (Cochrane review) [with consumer summary], Furlan AD, Giraldo M, Baskwill A, Irvin E, Imamura M, Cochrane Database of Systematic Reviews 2005).

Prawda: Rehabilitacja kręgosłupa oparta o masaż prowadzi do ponownych nawrotów dolegliwości bólowych w przyszłości. To nie jest wyleczenie schorzenia a czasowe "zaleczenie" problemu.

 

2) MIT: Jak najwięcej zabiegów fizykalnych!

bole krzyza

 

Rehabilitacja bez prądów, pola magnetycznego, lasera? Zdecydowanie: TAK. Wystarczy zobaczyć, jak wygląda rehabilitacja w innych krajach. Tam praktycznie nie wykonuje się (z nielicznymi wyjątkami) zabiegów fizykalnych. Efekt zabiegów fizykalnych ogranicza się do działania przeciwbólowego. To zdecydowanie za mało, żeby wyleczyć kręgosłup. Widać to w przychodniach, gdzie niektórzy pacjenci są stałymi bywalcami zabiegów fizykalnych. I to po kilka razy w roku.

Prawda: Do wyleczenia zespołów bólowych kręgosłupa nie potrzeba zabiegów fizykalnych.

 

3) MIT: Ćwiczenia to strata czasu.

rwa kulszowa leczenie

 

Przeciętna wizyta w przychodni czy gabinecie trwa (z dojazdem) ok. 1-1,5 godziny- przy założeniu, że organizacja pracy pozwala na płynne przechodzenie z zabiegu na zabieg. 10 wizyt to przynajmniej 10-15 godzin. Bardzo często 10 wizyt to za mało, żeby pozbyć się dolegliwości. Wtedy okazuje się, że w trakcie pojedynczego epizodu bólu kręgosłupa na tzw. leczenie zużywamy nawet 30 godzin a czasami nawet więcej.

Prawda: Aby wyleczyć schorzenie kręgosłupa wystarczy poświęcić średnio 10-15 minut dziennie. Istotne jest to, aby ćwiczenie było indywidualnie dobrane do pacjenta i proste do wykonania. Pacjenci leczeni metodą MDT mają zalecane wykonanie kilka-kilkanaście razy dziennie odpowiednich ćwiczeń, w serii po 10-20 razy (jedna seria trwa 0,5-1 minuty).

 

4) MIT: Ćwiczenia to strata pieniędzy.

 

bol karku rehabilitacja

Przeciętna wizyta w przychodni czy gabinecie kosztuje ok. 50-100 zł. 10 wizyt to koszt ok. 500-1000zł (2018 rok,  Łódź i okolice). Wykonując ćwiczenia lecznicze nie trzeba codziennie jeździć na wizyty do terapeuty. Pacjenci, którzy chcą ćwiczyć, wydają na swoje leczenie zdecydowanie mniej. Zwykle proces diagnostyczny i ustalenie optymalnych zaleceń trwa 1-3wizyty.

Prawda: Ćwiczenia to jedyna efektywna i bezinwazyjna metoda leczenia większości zespołów bólowych kręgosłupa. Zdecydowana większość badań naukowych podkreśla zarówno ich bezpośredni wpływ na leczenie schorzeń narządu ruchu (w tym kręgosłupa) jak i działanie profilaktyczne.

 

5) MIT: Z ćwiczeniami należy poczekać aż przestanie boleć.

 

rwa_barkowa_leczenie

U mniej niż 2% pacjentów cierpiących na zespoły bólowe przyczyną jest poważna patologią kręgosłupa. Pomimo niewielkiego (statystycznie) ryzyka wystąpienia poważnych schorzeń, jednym z podstawowych zadań terapeuty metody MDT jest zidentyfikowanie objawów mogących świadczyć o zagrażającym zdrowiu procesie chorobowym. Poważna patologia kręgosłupa może stanowić przeciwwskazanie do ćwiczeń.

Prawda: U ponad 98% pacjentów ćwiczenia odpowiednio dobrane ćwiczenia będą wskazane od samego początku leczenie. U części pacjentów ćwiczenia mogą być niezbędne, żeby w końcu przestało boleć.

 

6) MIT: Żeby zdiagnozować przyczynę należy zrobić zdjęcie kręgosłupa (RTG/CT/MRI).

 

dyskopatia_rehabilitacja_lodz

Zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej w bólach krzyża, a także  Royal College of GP oraz wielu innych instytucji nie zaleca się rutynowego obrazowania kręgosłupa. U około 24% populacji zmiany krążka międzykręgowego pod postacią PJM (przepukliny jądra miażdzystego) są nieme klinicznie- to oznacza, że nie dają żadnych dolegliwości. W swojej codziennej pracy często spotykam się z problemem fałszywie dodatnich lub fałszywie ujemnych wyników badań obrazowych. Badania te są przydatne tylko w przypadku poważnej patologii kręgosłupa (mniej niż 2% pacjentów).

Prawda: Aby ustalić przyczynę dolegliwości bólowych kręgosłupa należy zebrać wywiad i przeprowadzić badanie pacjenta. Diagnostykę obrazową zaleca się dopiero w przypadkach wątpliwych, nie odwrotnie.

 

Indywidualna Praktyka Fizjoterapeutyczna

Dominik Zakrzewski (PWZF: 41486)

tel.: 533 738 600

Łódź, 91-463

ul. Łagiewnicka 54/56 B.107

Cennik świadczeń

L.P Nazwa świadczenia Wysokość opłaty 

1

Konsultacja online

80,00 zł

2

Konsultacja fizjoterapeutyczna

120,00 zł

3

Badanie funkcjonalne kręgosłupa

120,00 zł

4

Metoda MDT (metoda McKenziego)

120,00 zł

5

Terapia bólu kręgosłupa lub stawów

150,00 zł

6

Masaż leczniczy

150,00 zł

7

Masaż Tkanek Głębokich

150,00 zł

8

Masaż sportowy

150,00 zł

9

Manualny drenaż limfatyczny

150,00 zł

10

Terapia przeciwobrzękowa

150,00 zł

11

Sporządzenie opinii, orzeczenia, zaświadczenia

200,00-500,00 zł

Cennik obowiązuje od 1 czerwca 2020 roku do odwołania.

Polisa OC

Godziny przyjęć

W gabinecie:

Wtorek: 9-13

Piątek: 9-14

Sobota: 15-19

 

Konsultacje on-line:

Wtorek: 15-20

Czwartek: 10-20

Sposoby płatności:

  • Gotówka
  • Karta płatnicza
  • Przelew na konto

Ważne

Gabinet NIE ŚWIADCZY usług w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

COVID-19

  • Pacjenci zobligowani są do noszenia maseczki ochronnej.
  • Pomiędzy wizytami gabinet jest wietrzony a sprzęt dezynfekowany
  • Pacjenci wchodzą po wcześniejszej rezerwacji wizyty.