Boli Cię kręgosłup? Sprawdź czy to nie jest poważna patologia
- Szczegóły
Na wstępie wyjaśnię: 𝐦𝐧𝐢𝐞𝐣 𝐧𝐢𝐳̇ 𝟐-𝟓% 𝐩𝐚𝐜𝐣𝐞𝐧𝐭𝐨́𝐰, cierpiących na bóle grzbietu, ma poważny problem zdrowotny.
Zdecydowana większość pacjentów odczuwa typowe bóle karku czy krzyża. Typowe oznaczać powinno
„bolesne ale nie wymagające leczenia szpitalnego”. I chociaż stan kręgosłup może przyprawić o łzy, to nie zawsze mamy do czynienia ze stanem zagrażającym zdrowiu. 𝐊𝐢𝐞𝐝𝐲 𝐫𝐨𝐛𝐢 𝐬𝐢𝐞̨ 𝐩𝐨𝐰𝐚𝐳̇𝐧𝐢𝐞?
Kilkanaście lat temu do światowej literatury wszedł termin „czerwonych flag” (ang.- red flags). Czerwone flagi to informacje, które mogą wskazywać, że dolegliwości mogą mieć poważną przyczynę. 𝐏𝐨𝐣𝐞𝐝𝐲𝐧𝐜𝐳𝐚 𝐜𝐳𝐞𝐫𝐰𝐨𝐧𝐚 𝐟𝐥𝐚𝐠𝐚 𝐧𝐢𝐞 𝐬́𝐰𝐢𝐚𝐝𝐜𝐳𝐲 𝐨 𝐜𝐢𝐞̨𝐳̇𝐤𝐢𝐞𝐣 𝐜𝐡𝐨𝐫𝐨𝐛𝐢𝐞, jednak im więcej pacjent przekazuje niepokojących sygnałów, tym bardziej należy zastanowić się nad problemem.
Poniżej przedstawię kilka wybranych przeze mnie czerwonych flag:
Rodzaj objawów.
O poważnym problemie wcale nie musi świadczyć zapierający dech w piersi ból. Zresztą sam ból, zgodnie z obecnie przyjętą definicją może być sygnałem alarmowym informującym, że zaraz dojdzie do uszkodzenia tkanek w organizmie. „Zaraz dojdzie”- czyli mogło jeszcze nie dojść. Dlatego ważniejsze są objawy dodatkowe, takie jak: drętwienia, pieczenia czy parzenia.
Miejsce występowania objawów.
Ostry ból krzyża może unieruchomić pacjenta w łóżku. Czasami wystarczy jednak odpocząć 1-2 dni i czujemy się zdecydowanie lepiej. Dlatego ból lokalny, występujący w jednym miejscu zazwyczaj ustępuje dość szybko. Zupełnie inaczej wygląda sprawa, gdy objawy (nie tylko ból - patrz pkt 1.) promieniują do nogi czy ręki. Nasilające się mrowienia w palcach dłoni czy uparty ból uda, łydki i stopy rzadko kiedy znikają szybko.
Deficyty neurologiczne.
Może się zdarzyć, że wraz z bólem pojawią się inne objawy neurologiczne, takie jak osłabienie czucia ręce czy nodze, osłabienie siły mięśniowej w kończynach czy -widoczne raczej podczas badania gabinetowego- osłabienie odruchów ścięgnistych. Czasami deficyty neurologiczne martwią mnie bardziej, niż ból pacjenta. Jeśli osłabienie dynamicznie narasta, potrzebne są szybkie i adekwatne kroki aby zdiagnozować schorzenie . Czasami konieczna jest interwencja neurochirurgiczna. Deficyty neurologiczne są ważnym wskaźnikiem zdrowia pacjenta.
Zmienność bólu w czasie.
Miewasz lepsze i gorsze dni? Czasami Twój kręgosłup jest prawie zdrowy a czasami ból wradza ze zdwojoną siłą? Tak zachowuje się większość typowych zespołów bólowych kręgosłupa. Gorzej, jeśli ból jest stały a z tygodnia na tydzień boli coraz mocniej. Nie bagatelizuj takich objawów. W najlepszym razie ból ograniczy na jakiś czas Twoją sprawność, być może ucierpi na tym także praca.
Jeśli obawiasz się, że coś poważnego dzieje się z Twoim kręgosłupem lub jeśli masz dość bólu karku czy krzyża, możesz umówić się na konsultację w gabinecie lub wizytę z dojazdem do domu
𝑱𝒆𝒔́𝒍𝒊 𝒖𝒘𝒂𝒛̇𝒂𝒔𝒛 𝒕𝒆 𝒊𝒏𝒇𝒐𝒓𝒎𝒂𝒄𝒋𝒆 𝒛𝒂 𝒑𝒓𝒛𝒚𝒅𝒂𝒕𝒏𝒆, 𝒖𝒅𝒐𝒔𝒕𝒆̨𝒑𝒏𝒊𝒋 𝒋𝒆 𝒊𝒏𝒏𝒚𝒎.
Z góry dziękuję.
Dominik Zakrzewski,
mgr fizjoterapii