Szanowni Państwo, poniżej przedstawiam zbiór najczęściej występujących mitów dotyczących ćwiczeń w rehabilitacji przede wszystkim kręgosłupa, ale także innych schorzeń narządu ruchu.

 

  1. MIT: Ćwiczenia to strata czasu. Przeciętna wizyta w przychodni czy gabinecie trwa (z dojazdem) ok. 1-1,5 godziny. 10 wizyt to przynajmniej 10-15 godzin.

Prawda: Aby wyleczyć plecy potrzeba poświęcić im średnio 10-15 minut dziennie. Istotne jest to, aby ćwiczenie było indywidualnie dobrane do pacjenta i proste do wykonania. Pacjenci leczeni metodą MDT mają zalecane wykonanie kilka-kilkanaście razy dziennie odpowiednich ćwiczeń w serii po 10-20 razy (jedna seria trwa 0,5-1 minuty).

2. MIT: Ćwiczenia to strata pieniędzy. Przeciętna wizyta w przychodni czy gabinecie kosztuje ok. 50-100 zł. 10 wizyt to koszt ok. 500-1000zł (2018 rok,  Łódź i okolice).

Prawda: Rehabilitacja oparta o ćwiczenia znacząco obniża koszty leczenia. Wykonując ćwiczenia lecznicze nie trzeba codziennie jeździć na wizyty do terapeuty. Pacjenci, którzy chcą ćwiczyć płacą za swoje leczenie zdecydowanie mniej. Zwykle proces diagnostyczny i ustalenie optymalnego ćwiczenia to 1-2 wizyty.

3. MIT: Ćwiczenia to strata zdrowia. Wykonując ćwiczenia mogę się zmęczyć lub coś sobie uszkodzić. Lepiej już przyjmować leki przeciwbólowe.

Prawda: Odpowiednio dobrane ćwiczenie, to najlepszy lek jaki pacjent jest w stanie dostarczyć swojemu ciału. Nie było, nie ma i póki co nie będzie (w najbliższej przyszłości) lepszego. Zmęczenie i zakwasy to nie jest skutek uboczny ćwiczeń, tylko wyraźny sygnał, że dotychczasowe życie nie było właściwe dla kręgosłupa.

4. MIT: Ćwiczenia to taki "dodatek do całej rehabilitacji". Przecież najważniejsze są masaże i zabiegi fizykalne (lasery, krio, prądy itp.)

Prawda: Wszystkie masaże i zabiegi fizykalne to "dodatek" do ćwiczeń. Celem tych zabiegów jest umożliwienie pacjentowi wykonywanie ćwiczeń leczniczych bardziej efektywnie. Niestety, człowiek jest istotą leniwą i z czasem ludzie (zarówno pacjenci jak i część fizjoterapeutów czy lekarzy) zaczęli coraz niechętniej patrzeć na ćwiczenia. Efekt jest porażający: coraz więcej osób coraz częściej narzeka na zespoły bólowe kręgosłupa.

5. MIT: Z ćwiczeniami należy poczekać aż przestanie boleć.

Prawda: O ile nie mamy do czynienia ze złamaniem kości, stanem po operacji, czy poważną patologią kręgosłupa (mniej niż 1% przypadków) to ćwiczenia mogą być niezbędne, żeby w ogóle w końcu przestało boleć.

 

 

Proszę pamiętać: narząd ruchu (m.in kręgosłup) został stworzony do ruchu. Odpowiednio dobrany ruch jest w stanie wyleczyć plecy!

 

 

Komunikacja miejska

Gabinet znajduje się przy ulicy Łagiewnickiej/ Goplańskiej, w pobliżu Bałuckiego Rynku

  • Autobusy: 59, 73, 65
  • Tramwaje: 3, 4, 11A, 11B, 45, 46

Narodowy Fundusz Zdrowia

 

 

 

 

Uprzejmie informuję, iż nie podpisuję porozumienia z NFZ. W związku nie istnieje wymóg proceduralny posiadania skierowania aby skorzystać z usług świadczonych przez Manual-Medic.

Wszystkie usługi opłacane są przez klientów gabinetu.

Parking

Na terenie obiektu znajduje się parking płatny:

  • 1 godzina: bezpłatnie
  • kolejne godziny: 2-3 zł

Istnieje możliwość darmowego parkowania samochodu przy ulicy.

© 2016 Manual-Medic Gabinet Rehabilitacji. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Please publish modules in offcanvas position.